محصولات متنوع نیکان گوشت
** به وب سایت اختصاصی شرکت نیکان گوشت اصفهان تولید کننده انواع سوسیس و کالباس ، خوش آمدید **
روش تولیـــــد -->
روش تولیـــــد سوسیس و کالباس

سوسيس و کالباس از گوشت حيوانات حلال گوشت مانند گاو و گوساله و يا پرندگانی از قبيل مرغ و بوقلمون و همچنين پرکننده هايی مانند نشاسته ، گلوتن و افزودنيهای مجاز مانند ادويه جات تهيه می شود.

 مراحل توليد سوسيس و کالباس به ترتيب ذيل می باشد :

 1. ابتدا دام در کشتارگاههای صنعتی ذبح گرديده و سلامتی گوشت توسط دامپزشک تاييد می گردد و گوشت با ماشينهای سردخانه دار به کارخانه منتقل می گردد . در کارخانه پس از بازرسی و کنترل مجدد گوشت به مدت 24 الی 48 ساعت به سردخانه 2-5 درجه سانتيگراد منتقل می شود تا بافت مناسبی پيدا کند .( جمود نعشی ) مرغ نيز به دو صورت گرم و منجمد مصرف می گردد که آن نيز به سردخانه زير صفر و جداگانه منتقل می شود . در موقع مصرف ابتدا مرغ و يا گوشت از سردخانه خارج می گردد و در سالنهای ديفراست و قصابی مخصوص هر کدام جداگانه گوشت از استخوان جدا می گردد .

قسمتهای مورد نياز از پيش تعيين شده گوشت به دستگاه تامبلر منتقل می شود تا پس از عمل آوری شدن ، قابل استفاده در محصول مورد نظر نيز گردند و قسمتی ديگر به دستگاه تزريق می شود . اين دستگاه دارای 8 سوزن می باشد که گوشت  از روی نوار متحرک اين دستگاه حرکت کرده و اين سوزنها به داخل گوشت فرو می روند و ادويه جات را به داخل گوشت تزريق می کنند .

در مورد مرغ نيز به همين صورت قسمتهای مورد نياز آن از قبيل ران ، سينه جدا شده و همانند گوشت عمل آوری می شوند و قسمتهای ديگر مثل بال و گردن به دستگاهی به نام ليما ( Lima ) منتقل می شود .

اجزاء ذکر شده داخل اين دستگاه انداخته می شوند و ايندستگاه گوشت باقی مانده را از ضايعاتی چون پوست و غضروف جدا می کند و حتی اين دستگاه قابليت تشخيص و جداسازی پر از گوشت را نيز دارد .

گوشت به دست آمده از اين دستگاه به تونل انجماد منتقل می شود تا در موقع مصرف توسط دستگاه گيوتين قطعه قطعه و آماده مصرف گردند .

 2. دستگاه کاتر ( Mixer )

گوشت چرخ شده همراه با پودر يخ ، آرد ، نشاسته ، گلوتن ، شير خشک ، روغن ، کازتينات سديم ، سير و غيره پس از تزريق و بازرسی و کنترل مجدد به دستگاه منتقل می شود تا به صورت فارش ( خمير ) در آيد . هدف از افزودن پودر يخ به کاتر کاهش دمای کاتر به منظور جلوگيری از شکستن امولسيون می باشد چون نبايد دمای کاتر از 10 درجه سانتيگراد بالاتر رود . پس از آماده شدن ، خميری با حالت کش دار و روشن به دست می آيد .

 3. دستگاه پرکن  ( فيلر وکيوم )

خمير حاصل به دستگاه پرکن منتقل می شود . اين دستگاه خمير را در داخل پوششهايي بسته به نوع جنس بصورت وکيوم پرمی کند . سپس به تريلرهای مخصوص آويزان شده و آماده برای پختن می گردند .

 4. دستگاه پخت

تريلرهای آماده شده به داخل کابينهای پخت وارد می شوند . دمای اين کابينها توسط دمابغهای بسيار حساس کنترل شده زيرا دمای پخت بايد بين 80- 75 درجه سانتيگراد باشد . دمای بالاتر يا پايين تر از اين حد باعث خراب شدن اين محصول می گردد . همچنين زمان پخت هر کدام از محصولات با توجه به کاليبر تغيير می کند و يا به عبارتی هر چه قطر محصول بيشتر باشد ، زمان پخت نيز بيشتر می شود .

پس از اتمام پخت تريلرها به زير دوش آب سرد منتقل شده تا سريعا دمای محصول کاهش يابد . اين عمل باعث ايجاد يک شوک حرارتی می گردد و در نهايت محصول به سردخانه مخصوص با دمای 40- درجه سانتيگراد منتقل می شود .

 5. کنترل نهايي

محصول آماده شده توسط مسئول کنترل کيفيت تحت آزمايشات ميکروبی و شيميايي قرار گرفته تا محصول توليدی با حد مجاز فاکتورهای مورد آزمون در استاندارد مطابقت داشته باشد پس از تاييد به بازار فروش عرضه می گردد .  

تعداد بازديد کنندگان:26134
  Copyright 2010 All rights reserved. Design by Chavoosh Co